Burza w górach - Twój dekalog przetrwania

Źródło zdjęcia : gazetakrakowska.pl


Niezależnie od tego, czy chodzisz po górach często czy jesteś turystą okazyjnym powinieneś znać podstawowe zasady postępowania gdy zastanie Cię na szlaku burza. Oczywiście lepiej zapobiegać tego typu sytuacji i sprawdzać na bieżąco prognozy, jednak nie zawsze da się wszystko przewidzieć. W swoim życiu przeżyłam dwie burze w górach ale o tym może napiszę w przyszłości. Tutaj skupmy się na tym co masz robić.

To co musisz wiedzieć :

  1. Aby zminimalizować ryzyko konfrontacji z burzą na szlak wybieraj się rano. Im wcześniej tym lepiej. Większość burz i załamań pogody występuje po południu.
  2. Zwracaj uwagę na tzw. ciche wyładowania tzn. brzęczenie metalowych elementów, stawanie włosów na głowie, elektryzowanie się wszystkiego pod ręką, słyszalne trzaski iskier. Te symptomy świadczą o tym, że w Twoim pobliżu tworzy się lub znajduje komórka burzowa. To powinno zaświecić czerwoną lampkę w Twojej głowie.
  3. Oblicz jak daleko znajduje się burza. Jak? Liczymy czas między widocznym błyskiem a hukiem grzmotu - 1 kilometr odpowiada 3 sekundom różnicy w czasie pomiędzy błyskiem a grzmotem.
  4. Zejdź jak najniżej, im niżej tym lepiej. Kategorycznie nie możesz dotykać metalowych przedmiotów. Unikaj wody. Nie przebywaj pod drzewem ani w pobliżu skał. Nie idź za szybko - wytworzysz  duże napięcie krokowe, tak bardzo lubiane przez 🌩.
  5. Pamiętaj bezpieczniejszy jesteś w gęstym lesie niz na polanie, gdzie jesteś jednym z "najwyższych" elementów.
  6. Kucnij na złączonych nogach, tak aby tylko butami dotykać powierzchni ziemi. Pod żadnym pozorem nie kładź się na ziemi! 
  7. Nie dotykaj żadnej innej osoby, w razie trafienia przez piorun ucierpi jedna osoba, nie dwie. No chyba, że jesteś z małym dzieckiem. Ale takiej sytuacji nawet nie chcę sobie wyobrażać. Wtedy jako izolacja między Wami może posłużyć kauczukowa/gumowa peleryna przeciwdeszczowa.
  8. Nie wyłączaj telefonu!!! Telefon nie ściąga piorunów, miej go więc w łatwo dostępnej kieszonce w plecaku, jak najdalej od ciała. Może Ci się przydać do wezwania pomocy.
  9. Gdy sytuacja wymknie się z pod kontroli wzywaj GOPR lub TOPR. Pamiętaj aby przedstawić się, podać swoje położenie, ilość osób ogółem i ilość poszkodowanych. To pomoże dobrać ratownikom odpowiednie środki działania i usprawni całą akcję ratunkową.
  10. W sytuacji gdy ktoś został porażony piorunem i stracił przytomność zacznij wykonywać RKO. Nic więcej do przyjazdu ratowników i tak nie możesz zrobić. 

To Twoje 10 przykazań. Zapisz sobie lub zapamiętaj, niezależnie czy turystą górskim jesteś okazyjnie czy nie musisz to wiedzieć. A może drogi Czytelniku przeżyłeś burzę w górach? Koniecznie daj znać w komentarzu jak z tego wyszedłeś!

Burza w górach, nawałnica w górach, co zrobić kiedy burza spotka mnie w górach, co zrobić w czasie burzy w górach, jak przetrwać burze, burza w beskidach, burza w Tatrach, burza w Sudetach, burza w Bieszczadach, szkoła przetrwania w górach 

Komentarze

  1. Bardzo potrzbny post, szczególnie teraz kiedy burze szaleją wszędzie, a ludzie czasami nieświadomi zagrożenia wychodzą bezmyślnie w góry :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty