O co chodzi z tym GOT PTTK?

Witam serdecznie każdego kto z jakiegoś powodu tu trafił. W tym poście opiszę ogólnie o co chodzi z GOT PTTK, z punktami, jak liczyć te punkty, skąd wziąć książeczkę i jak dokumentować nasze wycieczki. A gdy juz uzbieramy odpowiednią ilość punktów, co należy zrobić dalej. Zapraszam :)

  • Co to jest GOT PTTK?
Górska Odznaka Turystyczna PTTK w skrócie GOT PTTK. Jest odznaczenie przyznawane osobom które zdobyły odpowiednią ilość punktów za swoje wędrówki po górach i ODPOWIEDNIO je udokumentowały ( o tym dalej⤵️).
Odznaki GOT dzielimy na :
Ilości punktów koniecznych do zdobycia danych odznak :
  • Popularna - 60 pkt
  • Mała brązowa - 120 pkt
  • Mała srebrna - 360 pkt 
  • Mała złota - 720 pkt
Ważne! 
GOT PTTK w stopniach popularnym i małym brązowym można zdobyć w jednym roku kalendarzowym pod warunkiem uzyskania co najmniej 180 (niepełnosprawni 135) punktów.
Limit na jedną wyprawę do tych odznak wynosi 50 pkt.

Ważne! 
Przy weryfikacjach odznak w stopniach popularnym, małym brązowym lub małym srebrnym GOT PTTK można na poczet następnego małego stopnia odznaki zaliczyć nadwyżkę uzyskanych punktów do wysokości 50% normy potrzebnej do jego zdobycia. 

Duże odznaki GOT :

Zdobywa się ją odbywając regulaminowe ( opisane w zal. nr 1 regulaminu GOT PTTK) wycieczki WIELODNIOWE na terenach górskich określonych w regulaminie tj. 

I. Beskidy – część zachodnia „BZ–A”,

II. Beskidy – część zachodnia „BZ–B”,

III. Beskidy – część wschodnia „BW–A”,

IV. Beskidy – część wschodnia „BW–B”,

V. Sudety – część „S–A”,

VI. Sudety – część „S–B” brązowym zdobywa się przez odbycie dwóch regulaminowych wycieczek wielodniowych.

  • Dużą GOT PTTK brązową otrzymuje się po odbyciu dwóch regulaminowych wycieczek w różnych, wyżej wymienionych regionach. 
  • Dużą GOT PTTK srebrną zdobywa się przez odbycie dwóch  kolejnych regulaminowych wycieczek, nie mogą być to te same tereny górskie co do stopnia brązowego. 
  • Dużą GOT PTTK złotą można zdobyć odbywając regulaminowe wycieczki w dwóch pozostałych regionach wymienionych wcześniej. 
  • Dodatkowo należy zdobyć w polskich Tatrach i na Podtatrzu 150 punktów, w tym co najmniej 60 punktów w Tatrach Zachodnich, co najmniej 60 punktów w Tatrach Wysokich i co najmniej 30 punktów na Podtatrzu.

              Odznaki W GÓRY GOT: 


Te odznaki są skierowane do dzieci między 5 a 7 r. ż. Limit do tych odznak wynosi max 15 pkt za jedną wyprawę. Punktacja do stopni tej odznaki prezentuje się tak :

  • Brązowa - 15 pkt 
  • Srebrna - 30 pkt 
  • Złota - 45 pkt 
           
           Odznaka ZA WYTRWAŁOŚĆ GOT :

Tutaj sytuacja nieco bardziej się komplikuje.  Będzie dobrze przytoczyć tutaj fragment regulaminu GOT PTTK :



  • Dokumentacja wycieczek w książeczce:
Książeczkę GOT najlepiej kupić w schronisku górskim PTTK lub przez internet i tam wpisywać swoje górskie poczynania. Jak? Otóż nie jest to tak skomplikowane jak może się wydawać.

Na pierwszej stronie wpisujemy nasze dane - imię, nazwisko, rok urodzenia, e-mail itd.
- na kolejnej nie wpisujemy nic. Jest to miejsce gdzie wpisane zostaną nasze ewentualne odznaki górskie
- na następnych stronach znajduje się tabela gdzie wpisujemy nasze wyprawy.
W pierwszej kolumnie wpisujemy datę, w kolejnej przebieg trasy. Np Bielsko-Biała Lipnik - Gaiki - Hrobacza Łąka - Kozy.

Kolejna kolumna musi zawierać oznaczenie regionu górskiego w jakim odbywała się wycieczka, w tym przypadku będzie to BZ.03 czyli Beskid Mały. Szczegółowa rozpiska znajduje się na stronie PTTK w zakładce GOT.
Rozpiska do GOT

Następna kolumna to ilość punktów przyznana za trasę. Większość wierzchołków znajduje się w wykazie GOT i to z tamtąd można spisywać odpowiednią ilość punktów. Jeśli jednak nie ma jej w wykazie to obowiązuje punktacja - 1 pkt na 1 przebyty kilometr i 1 pkt za 100 metrów przewyższenia, zaokrąglać w górę (na naszą korzyść).

Dwie ostatnie kolumny pytają nas czy był z nami przodownik i jest miejsce na jego podpis. Jeśli go nie było wpisujemy NIE a w miejscu podpisu  dajemy kreskę.


  • Jak dokumentować trasy?
Poza zapisami w książeczce obowiązuje nas dokumentacja poprzez pieczątki dostępne w schroniskach PTTK - wbijamy je na ostatnich stronach naszej książeczki i wpisujemy datę. Jeśli pieczątka nie jest dostępna i przodownik nie był obecny , bądź nasza trasa nie obejmuje schroniska warto robić zdjęcia miejsc charakterystycznych na trasie. A potem wywołane wraz z wpisanymi datami i wypełnioną książeczką oddać do lokalnego punktu weryfikacji. Pomocne będą tez zapisy z takich aplikacji jak Endomondo bądź Mapy Turystyczne. Oczywiście zrzuty ekranu również w formie zdjęć powinny zostać załączone gdy oddajemy książeczkę :).

A czy Wy, drodzy Czytelnicy zbieracie punkty? Czy może podchodzicie do tego na zupełnym luzie? 

Komentarze

Popularne posty